Gmina Bukowina Tatrzańska rozciągnięta jest na kilku wzgórzach zwanych przez miejscowych górali "wierchami". Krzyżują się one tworząc rondo, tzw. "klin", z którego można udać się w kierunku Łysej Polany, Białki Tatrzańskiej, Poronina lub Gliczarowa. Ok 30 % powierzchni gminy zajmuje Tatrzański Park Narodowy. W skład terenu gminy wchodzą również: Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza, Rysy, Zawrat, Orla Perć, Kozi Wierch czy Świnica. Bukowina Tatrzańska i jej okolice to malownicze tereny pełne nieskażonej górskiej przyrody, oraz bogatej fauny i flory. Spokój, piękne krajobrazy i czyste, górskie powietrze docenią wszyscy miłośnicy pieszych i rowerowych wypraw.
Charakterystyczną cechą miejscowych jest ich przywiązanie do kultury regionu. Ma to swoje odzwierciedlenie w gwarze i ubiorze górali, jak również wystroju tutejszych karczm i miejsc noclegowych. Od lat odbywają się tutaj także dwie znane imprezy prezentujące żywy folklor: letnie "Sabałowe Bajania", czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów weselnych, oraz zimowy "Karnawał góralski" - Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych obejmujący również zawody tańca zbójnickiego i wyścig kumoterek.
Zwiedzającym można polecić zabytki takie, jak drewniany Kościół Parafialny NSJ będący świadectwem religijności ludności podhalańskiej. Nieopodal kościoła znajduje się Dom Ludowy, jedna z większych drewnianych budowli w Polsce, która jest zarówno materialnym, jak i duchownym centrum kultury Bukowiny Tatrzańskiej.